Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Odgazowywanie wysypisk – Instalacje na biogaz – Montaż gazociągów
pożyczki przez internet - pożyczki online w 15 minut - pożyczka w 24h
Pożyczka przez internet, czyli szybka i wygodna pomoc finansowa
27 listopada, 2016
dekoracje ślubne Toruń
Porady na temat dekoracji ślubnych
4 grudnia, 2016

Odgazowanie składowiska odpadów

Instalacje biogazowe biogazownie pochodnie do spalania biogazu odgazowanie składowiska odpadów

OZE – nowoczesne technologie pozyskujące ekologiczną energię

Odnawialne Źródła Energii (inaczej: OZE) są w Polsce oraz za granicą nadzwyczaj rozpowszechnione, o czym decyduje ich łatwa dostępność, ilość i niezależny mechanizm odnawiania za pomocą bezpośrednich mechanizmów środowiskowych. Do takich źródeł przynależy:

 • energia geotermalna
 • energia pochodząca z promieniowania słonecznego
 • hydroenergetyka
 • kinetyczna
 • energia z materii organicznej

Energią biomasy określa się biogaz wysypiskowy, biogaz agrarny, odpady drzewne, słomę i hodowle energetyczne. Z biomasy można otrzymać dwie postaci energii – termiczną oraz elektryczną. Oprócz tego warto wykorzystać ją do wygenerowania paliwa.

Zaś tzw. czysta biomasa to rośliny, ich elementy, półwyroby pochodzące z przetwórstwa drzewnego, skrawki drewnopochodne powstające podczas rozlicznych procesów w branży papierniczej, tłuszcze, oleje, osady ściekowe, skrobia, łój pochodzenia zwierzęcego, odpadki powstające podczas filtrowania ścieków i paliwa, np. – eteryzowany bioetanol, bioolej i biogaz (czyli te półfabrykaty oraz składniki, które wcześniej powstały w 100% z biomasy). Należy pamiętać, że biogaz jest wytwarzany też samorzutnie w rezultacie rozkładania się masy organicznej. Ze względu na rodzaj podłoża, które jest używane przy celowej produkcji biogazu, wyodrębnia się:

 • źródła komunalne, m. in. osad ściekowy
 • źródła pochodzące z sektora spożywczego, np. odpady z mleczarni
 • źródła zwierzęce, np. obornik
 • źródła pochodzące z produkcji roślinnej, m. in. zielone odpady

Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać biogaz?

Którakolwiek instalacja oddana do wytwarzania biogazu posiada inną strukturę biorąc pod uwagę wykorzystany materiał. Ogólnie jednak można wypunktować najważniejsze jej części, bez jakich wcale nie byłaby w stanie funkcjonować: aparatura do wstępnej obróbki biomasy, komora (dedykowana do fermentacji materiału), instalacja gazowa, system grzewczy, instalacja elektromagnetyczna oraz instalacja, w której będzie można przetworzyć gnojownicę. W zakresie projektowania i montażu instalacji biogazowych pozytywną renomą w Toruniu cieszy się przedsiębiorstwo Wagra. Od 2010 r. ma własną pracownię, w której opracowuje się całościową dokumentację, np. sieci gazowych niskiego ciśnienia, urządzeń do przepompowywania i spalania biogazu, lub bioelektrowni bazującej na gazie wysypiskowym (mianowicie biogazie).

Podstawowymi jego elementami są: metan (80%) i dwutlenek węgla (do 37%). Do kolejnych komponentów kwalifikuje się, m.in. siarokowodór (do 5%). Metan jest łatwopalny, a w większym stężeniu – wybuchowy. Z tego powodu korzystnym zabiegiem na zapewnienie energii dla domu i ochrona natury (metan niszczy bowiem warstwę ozonową Ziemi) jest budowa skutecznego systemu do odgazowywania.

Biogazownia oraz elektrociepłownia nie są tym samym. Pierwsza konstrukcja służy wyłącznie do wytwarzania biogazu, druga – do produkowania energii elektrycznej i cieplnej z biogazu. Biogazowania jest jednym z komponentów elektrociepłowni na biogaz.

Dwa nadrzędne zabiegi na odgazowanie

Najłatwiejszym jest odgazowanie bierne, które polega na wywierceniu w masach wysypiska otworów (przez całą ich grubość). Wtedy umieszcza się w nich rury z otworami – wewnątrz nich będzie biegł gaz. Zostanie spalony przez specjalne pochodnie do spalania biogazu, natomiast skutkiem ubocznym jest woda i dwutlenek węgla. Z wykorzystaniem tej technologii niebezpieczne gazy praktycznie w ogóle nie są przekazywane do atmosfery. Aktywne Odgazowanie składowiska odpadów polega na wykorzystaniu analogicznej struktury, ale różnicą jest przyczepienie jej do przewodów gazowych z podzespołem ssąco – regulacyjno – pompujących. Przy jego użyciu biogaz wysysany jest ze składowiska śmieci w delikatniejszy sposób. Poza tym zasłania się je powłoką glinowo – piaskową i rekultywacyjną. By uzyskać maksymalną szczelność, montuje się w niej nieprzenikliwą folię. Gaz powstały z wykorzystaniem odgazowania aktywnego stosuje się w pierwszej kolejności do generowania ciepła (kotłownie gazowe), energii elektrycznej (generatory) oraz termicznej (jednocześnie z elektryczną; w urządzeniach kogeneracyjnych). W dokonaniu słusznego wyboru pomogą eksperci z firmy Wagra, którzy posiadają właściwą wiedzę i doświadczenie w projektowaniu oraz uruchamianiu takich instalacji. W ofercie mamy możliwość znaleźć takie usługi, jak:

 • konstrukcja kompletnych układów, pozwalających odgazować odrzuty komunalne
 • odgazowanie składowisk odpadów za pomocą układu biernego
 • opracowywanie instalacji do modyfikowania oraz oczyszczania biogazu (np. w oczyszczalniach ścieków)
 • montaż urządzeń magazynujących

Pracownicy firmy w każdej chwili służą pomocą. Są w stanie zrobić przygotowawczą analizę co do zyskowności kompletnej inwestycji. Co więcej mamy możliwość poprosić o przeprowadzenie symulacji biogazowej, nadzór, konserwację oraz serwis wszystkich urządzeń.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć więcej o instalacjach biogazowych, ten link przekieruje Cię na odpowiednią stronę – Instalacje biogazowe

Strona używa cookies
Ok