Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Poświadczanie umów kupna-sprzedaży – Fachowy notariusz z Torunia – Akty notarialne
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
12 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
16 kwietnia, 2017

W jakich sprawach pomaga notariusz?

kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów

Z jakimi problemami warto udać się do notariusza?

W naszym kraju notariusz zajmuje wyjątkowo istotną rolę, gdyż wcale nie jest tylko – jak to się popularnie mówi – osobą, której mogą zaufać obywatele, ale też kimś, kto znakomicie porusza się w meandrach prawa. Rejent jest zatem funkcjonariuszem publicznym – tak jak policjant – i jego zadaniem jest pamiętanie zawsze o interesach Klienta. Do rejenta zawsze idzie się z dokładną sprawą i należy przynieść ze sobą wszelkie nieodzowne dokumenty. Te, jakie będą przez niego przygotowane są traktowane jak dokumenty urzędowe i posiadają tzw. moc prawną. Mówiąc inaczej, to co było w takich aktach prawnych sformułowane wchodzi w życie. Nie ma się więc czemu dziwić, że do kancelarii notarialnej obligatoryjnie trzeba wziąć, m in. umowy bankowe, umowę o podziale majątku lub umowę wynajmu działki.

Najistotniejszym zobowiązaniem notariusza jest postępowanie zgodnie z kanonami prawa, zgodnie z uzyskaną widzą i kwalifikacjami. Ogólnie rzecz ujmując nie może stąd dojść do działania wbrew przepisom, kiedy osoba pełniąca funkcję notariusza z pełną świadomością oszukuje swoich Klientów wprowadzając liczne „przeoczenia” oraz przeinaczenia. Każdego notariusza dotyczy Kodeks Etyki Zawodowej, jaki precyzyjnie określa to, jak na przykład notariusze są zobowiązani postępować.

Deklaracje, które tworzymy sami, przykładowo umowę najmu mieszkania, świadectwo o pełnomocnictwie bądź świadectwa o wydaniu darowizny, krótko mówiąc nie są objęte obligatoryjnym poświadczaniem przez rejenta. Przeważnie występuje przy nich pieczątka notariusza, jeśli zależy nam na tym, by podnieść rangę i rzetelność oddanego dokumentu. Mówiąc w skrócie mówiąc – w ogóle nie ma takiego zobowiązania, stąd nie musimy denerwować się o następne poświadczenia.

Polskie prawo uwzględnia jednak takie sytuacje, w jakich rejent jest zwyczajnie konieczny. Należą do nich dokumenty, które bez jego pieczęci są uznawane za nieważne.

Poniżej wpisane zostały wybrane spośród wymienionych dokumentów:

Oświadczenia kupna oraz odsprzedaży jakichkolwiek nieruchomości – kamienic, domów wielorodzinnych, działek pod budowę, rejonów gospodarskich, działek hobbystycznych itd.

Wysłanie darowizny, jeśli darowizną jest nieruchomość

Sprzedaż prawa do lokalu spółdzielczego

Umowa małżonków o osobnych majątkach, czyli tzw. intercyza

Podział spadku, jeżeli w jego skład wchodzi jakakolwiek nieruchomość

Umowy dotyczące spółek, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wymienione powyżej dokumenty muszą posiadać stanowczo pieczątki i autograf notariusza. Pozostałe w zasadzie nie muszą mieć układu aktu notarialnego, możemy spisywać je w dowolny sposób. Trzeba wspomnieć, iż przede wszystkim umowy zatwierdzone przed rejentem rzeczywiście są zgodne z prawem.

Jeśli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, wówczas koniecznie muszą one podpisywać w obecności notariusza, przykładowo zawiązanie spółki akcyjnej, papiery dotyczące funduszu zakładowego, oświadczenie tyczące się przejęcia poprzez wspólnika wskazanej części udziałów.

Przygotowanie umowy w Kancelarii Notarialnej i opatrzenie jej pieczątką oraz autografem rejenta podlega właściwym taksom. Są one stosunkowo wysokie, lecz zależne są zwłaszcza od wartości obiektu umowy. W przypadku kiedy ktoś chce przekazać nieruchomość wartą co najmniej kilka milionów złotych, wówczas musi koniecznie liczyć się z dużymi kwotami. Ostateczna taksa jest ustalona przez Ministra Sprawiedliwości, ale faktycznie jest ona wysoka. Notariusze mówiąc w skrócie nie są przymuszeni do używania największych kwot, a co najważniejsze – rywalizacja pomiędzy kancelariami sama wymusza ich obniżenie. Do rejenta wędrujemy zazwyczaj w niezmiernie istotnych sprawach, a więc takich jakie potrzebują uwierzytelnienia poprzez osobę trzecią czy chcemy przechować ogromną sumę pieniędzy.

Czy są dodatkowo inne opłaty oprócz taksy notarialnej?

Prócz tego, że osoba pełniąca funkcję notariusza musi pobrać za swoją pracę wynagrodzenie, należy opłacić podatek, np. od czynności cywilnoprawnych oraz uregulować opłaty sądowe. Sumy te są zwracane przez notariusza adekwatnemu urzędowi skarbowemu bądź sądowi. Na każdym dokumencie wystarczy precyzyjnie zweryfikować, co powinniśmy zapłacić. Bardzo często Interesanci piszą do Kancelarii w Toruniu i zamierzają szybciutko otrzymać informacje na temat tego, ile konkretnie wynoszą poszczególne opłaty. Tylko w wypadku taksy notarialnej jest opcja negocjacji ceny, ponieważ na inne opłaty notariusz zwyczajnie wcale nie ma wpływu.

Czego nie wolno robić notariuszowi?

Po pierwsze – rejenci krótko mówiąc nie powinni podejmować się prac, jakie przeszkadzałyby w każdym sensie w wykonywaniu funkcji osoby zaufania publicznego. Osoba pełniąca funkcję notariusza wcale nie może zatem zajmować się sprzedawaniem czegokolwiek, pośrednictwem (m in. w sprzedaży mieszkań) lub doradztwem w interesach.

Po drugie – ogólnie rzecz ujmując nie powinien podejmować pracy bez akceptacji izby notarialnej, o ile nie będzie to zawód pracownika naukowego, nauczyciela lub będącego połączeniem obu.

Po trzecie – pod jednakową nazwą czasem może realizować swoje cele paru rejentów (np. w formie spółki cywilnej) ale z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik obok – Notariusz

Strona używa cookies
Ok