Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Prawnik Toruń – Dziedziczenie spadku – Podatek od spadków i darowizn
strzyżenie na gorąco gorące nożyczki Fryzjer Górny Studio fryzur Toruń
Strzyżenie na gorąco? Tylko u dobrego fryzjera!
9 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
13 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

W jakich sytuacjach trzeba zapłacić podatek od spadku?

Po śmierci bliskiej osoby, m. in. współmałżonka lub ojca, z reguły otrzymujemy spadek. W niektórych sytuacjach niesamowicie cieszy on wszystkich dziedziczących, bowiem łączy się ze sporymi zyskami. Wówczas należy zdecydowanie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, bowiem wskazaną sytuację przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba wspomnieć, że możemy nabyć w spadku nie tylko fundusze oraz nieruchomości, lecz także nieuregulowane wierzytelności. Jeżeli matka lub ojciec nie uiści ich podczas swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na innych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym niewątpliwie ustrzec, przykładowo wyrzekając się spadku zatwierdzając stosowną umowę. Należałoby udać się do profesjonalnego prawnika, który objaśni nam zawiłości prawa i zasugeruje, w jaki sposób powinniśmy działać.

Jakie dobra są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania mogą być dla przykładu: dziedziczenie zwykłe, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic teraz jest zlekceważony w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły rodzic lub małżonek powinien złożyć tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), kapitały inwestycyjne, jak i pełny dorobek mieszczący się w innym kraju (aczkolwiek w tym miejscu w chwili otwarcia spadku spadkobierca musi koniecznie posiadać polskie obywatelstwo albo być polskim płatnikiem).

Trzeba pokryć także podatek wtedy, kiedy uprawomocni się rozstrzygnięcie sądu w sprawie dziedziczenia. Mówiąc inaczej, jeśli sąd zatwierdzi uzyskanie spadku. Jeśli zatrudniamy w takiej kwestii adwokata, to on powinien nam powierzyć orzeczenie sądu. Prawie tak samo jest wtedy, gdy akt notarialny poręczający dziedziczenie zostanie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Jest mnóstwo przypadków, w jakich absolutnie nie trzeba pokrywać podatku od spadku albo darowizny. W kodeksach określa się trzy grupy podatkowe. Do pierwszej zalicza się najbliższa rodzina: żona, matka i ojciec albo dziadkowie. Do drugiej przynależą dzieci siostry, zstępni pasierbów albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się kolejni nabywcy majątku. Opłaty wolne od podatku są ustanawiane zgodnie z kategorią, do której został zakwalifikowany dziedzic. Dla pierwszej kategorii jest to suma mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, zaś dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W przypadku, jeżeli wartość spuścizny w zasadzie nie przekroczy opisanych wcześniej kwot, krótko mówiąc nie trzeba składać dodatkowych papierów do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeżeli zyskamy spadek, którego wartość będzie o wiele wyższa niż kwota nieopodatkowana, wtedy należy złożyć zaświadczenie podatkowe. Należy wykonać to w urzędzie znajdującym się w miejscu zamieszkania spadkobiercy w przeciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. Później odbierzemy odpowiedź urzędu o wielkości podatku, jaki należy spłacić w czasie dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od kilku do kilkunastu procent oraz zależy od zaliczenia do wybranej klasy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Zgodnie z literą prawa każdy dziedzic ma możliwość odstąpienia od otrzymania spadku, np. w przypadku, jeżeli po zmarłym rodzicu pozostają jakiekolwiek nieuregulowane wierzytelności. W rozumieniu kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca może podpisać ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w jakiej rezygnuje z przejęcia majątku. Taką ugodę trzeba zatwierdzić przed otwarciem spadku i jest ona opracowywana w wypadku śmierci testatora. Umowę musimy koniecznie zatwierdzić u notariusza, bo inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Trzeba mieć na uwadze, że jednym z głównych skutków rezygnacji z dziedziczenia jest kompletne usunięcie z dziedzictwa dzieci, wnuków i kolejnych bliskich. Absolutnie nie można także w takiej sytuacji pozyskać zachowku.

Po zrzeczeniu się przejęcia majątku można wnosić o odnowienie owego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca wprowadza nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku w zasadzie nie chodzi o otrzymywanie majątku z mocy ustawy, tylko o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Mamy możliwość iść po raz kolejny do notariusza oraz zatwierdzić umowę o ponowne ustanowienie prawa do spadku.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas posiada zezwolenie do spisania testamentu i wyłączenia z niego poszczególnych bliskich, przykładowo takich, którzy od początku nie utrzymywali z nami kontaktów. Poza tym jedyną osobą wpisaną do testamentu może być osoba spoza rodziny. Zachowek przypada dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicielom, którzy:

  • Nie byli w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Bynajmniej nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie odrzucili majątku
  • Nie byli ocenieni za nieetycznych
  • W przypadku współmałżonka – jeżeli nie doszło do rozpadu pożycia z winy prawdopodobnego następcy

Jeżeli zaabsorbował Cię powyższy artykuł, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej informacji, przykładowo poradnictwo prawne.

Strona używa cookies
Ok