Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Obowiązek alimentacyjny – Adwokat Toruń – Alimenty na dziecko
Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia
Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą
27 marca, 2017
adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
31 marca, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zadaniem wszystkich rodziców jest finansowanie dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci obarczonych kalectwem ciężar ów mówiąc w skrócie nie upływa praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, a mianowicie zagwarantować sobie wszystkich niezbędnych środków do życia, to właśnie rodzice obowiązkowo muszą spełniać taki obowiązek. Tylko w sytuacji, gdy fundusze dziecka jest spory i powinien mu wszystko zapewnić, wówczas rodzice absolutnie nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do indywidualnego „zarabiania na życie” jest nadrzędnym pretekstem wyrokowania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia na starcie sprawa wygląda tak, że jedno spośród rodziców przychodzi do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero w dalszej kolejności na któregoś z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Omawiane zobowiązanie trwa od terminu urodzenia dziecka aż do momentu, gdy będzie ono miało szansę. żyć bez pomocy. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu tożsamości. Tak naprawdę żaden przepis nie przedstawia ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi koniecznie być rozważony indywidualnie. Punktem odniesienia będzie z pewnością przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niewypłacania alimentów, gdyż był on pewny, że skończenie przez dziecko 18 lat jest tożsame z końcem ich opłacania. W czasie konwersacji wychodzi na jaw jednak, że niepełnoletnie dziecko się uczy lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie w stanie się usamodzielnić na skutek poważnej choroby, m in. z powodu autyzmu.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Istnieje parę sytuacji, które bynajmniej nie zwalniają rodziców z zobowiązania uiszczania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (bądź zamążpójście) z równorzędną niemożnością niezależnego zarabiania na siebie. Bez wątpienia najpierw współmałżonkowie sobie pomagają we wszelkich bytowych kwestiach, stąd jeżeli którekolwiek spośród nich zarabia dużo oraz jest w stanie partnera utrzymać, w takich okolicznościach rodzice wcale nie są zobowiązani już sponsorować dziecka. W przypadku kiedy jednak stykamy się z sytuacją przeciwną – współmałżonek w ogóle nie potrafi dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Czasami sprawa jest jednak tak trudna, iż pomoc doświadczonej kancelarii jest wprost obowiązkowa.

Alimenty koniecznie muszą pokrywać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, jakie wcale nie jest w stanie indywidualnie zabezpieczyć sobie środków do życia. Posiada grupę inwalidzką albo całkowitą niezdolność do pracy. I wcale nie ma tutaj znaczenia motyw wspomnianego stanu rzeczy, m in. kiedy niepełnoletnie dziecko nadużywa alkoholu albo zażywa narkotyki. Innymi słowy, dziecko z trwałą dysfunkcją cielesną bądź umysłową są zobowiązani utrzymywać rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie planują takiego dziecka „sponsorować” i działają tak – niewątpliwie cynicznie – żeby nie spłacać alimentów i wyswobodzić się od „ciężaru”.

Pełnoletnie dziecko może odbierać alimenty też wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie pracuje i nie może znaleźć pracy. Jeżeli chce otrzymać alimenty od matki lub ojca, powinno koniecznie ujawnić, iż jego sytuacja życiowa jest dramatyczna, np. żyje w niedostatku.

Alimenty na pewno dostanie każde dziecko, jakie pobiera naukę, np. w szkole ponadgimnazjalnej bądź na uczelni wyższej. Zasadniczo, dopóki dziecko kontynuuje naukę, matka i ojciec są zobowiązani płacić alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednym przypadku – gdy dziecko, mimo że pobiera naukę – potrafi na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Oboje rodzice absolutnie nie są zobowiązani spłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko posiada takie przychody, że może opłacić całościowe koszty utrzymania, przykładowo sfinansować mieszkanie, jedzenie, media oraz inne konieczne do właściwego funkcjonowania rzeczy. Przychodem wcale nie musi koniecznie być w tym przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz również renta rodzinna, stypendia pozyskiwane na uczelni lub dochody osiągane przez zarabiające rodzeństwo. Nieraz na skutek zatargów z rodzicami dochodzi do walki w sądzie. Dziecko zatrudnia któregoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w wymiarze 1/4 etatu i nie ma faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Płacenie alimentów gaśnie w niektórych okolicznościach przed uzyskaniem przez dziecko dorosłości, jednakże owe okoliczności są niezwykle rzadkie. Dziecko musi ukończyć naukę i zdobyć zawód, za pomocą którego będzie w stanie zagwarantować utrzymanie mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz również swojej rodzinie.

Warto pamiętać

Wysokość alimentów jest uzależniona od kilku fundamentalnych składników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, możliwości zarobkowych matki lub ojca, zdolności majątkowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę odrębne wysiłki rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zajął Cię niniejszy materiał, chcesz wiedzieć o wiele więcej o poradach prawnych i innych usługach świadczonych przez mecenasów, kliknij w link z boku – Prawnik Toruń – a z pewnością odnajdziesz rzeczywiście to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok