Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Projekty ogrodów - Toruń Bydgoszcz - VipSeoVipSeo
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie projektowany ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, jak połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok