Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Instalacje automatycznego nawadniania ogrodów - VipSeoVipSeo
Implanty – Toruń
26 sierpnia, 2020
Najnowsze metody termicznych izolacji
28 sierpnia, 2020

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Jeśli zależy nam na tym, żeby ogród ładnie wyglądał, podstawowym elementem, który utrzyma go w pięknym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak tradycyjne metody nawadniania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie zmniejszają wkład pracy.

Jeżeli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Minusem tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Instalacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania wymaga co prawda zaangażowania w postaci planu i instalacji całego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod powierzchnią ziemi. Wymagane jest zainstalowanie programatora, rur przenoszących wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, jakie koniecznych do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych znajdziemy parę odrębnych rodzajów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane dlatego że ich największą zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich kluczową zaletą jest to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ze względu na to, że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Kapitalnie znajdą zastosowanie w nawodnieniu trawy i mają sporo funkcji i są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu niewielkiej mgiełki, z uwagi na to sprawdzą się dla roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system mocno ekonomiczny, ze względu na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z przewodów z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

firma ogrodnicza Toruń

Strona używa cookies
Ok