Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Kurs bezpiecznej jazdy - wysokiej jakości szkolenia w ODTJ w ToruniuVipSeo
Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci, czyli co zrobić dla swojego malucha?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo na drogach zależy w głównej mierze od stylu prowadzenia pojazdów. Niezwykle często nerwowe i nieprzemyślane zachowania na drodze są powodem kolizji i wystawiają innych na utratę zdrowia. Najgorszym wrogiem użytkowników komunikacji drogowej jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy dość często zawyżają możliwości swoich aut i podejmują bezsensowne ryzyko. Sytuacje takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to normalna rzeczywistość na lokalnych ekspresówkach, która niestety prowadzi do tragedii. Obecnie najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest rozszerzanie świadomości świeżych kierowców w przedmiocie wczesnej analizy zagrożeń drogowych i manewrów innych użytkowników ruchu. Szerzenie koncepcji jazdy defensywnej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Odkryjesz zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie powodować ryzykownych sytuacji.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Przed każdą, długodystansową podróżą sprawdź czy Twój samochód działa tak jak trzeba. Najczęściej powodem wypadków są kwestie pochodzące z źle funkcjonujących części pojazdów. W szczególności groźna jest usterka auta na zatłoczonej ulicy, kiedy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom da się jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Zacznij od kontroli ciśnienia w oponach i oceń ich stan. Dobre opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną równie ważną czynnością jest kontrola świateł samochodowych. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które nie zderzysz się z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj również stan płynów eksploatacyjnych. zanim odpalisz samochód umyj szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować jezdnię i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności trwają chwilę, a w wielu sytuacjach mogą uratować nam życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do danej trasy i jak kontrolujemy swoje emocje ma ogromny wpływ na styl jazdy. Nim wyruszymy w podróż warto jest poznać całą trasę, by nie spotkać niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Informacja o najczęściej występujących na konkretnym odcinku drogi niebezpieczeństwach będzie niezwykle pomocna. Każdy kierowca powinien również przybrać odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak aby zachować poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Wyreguluj fotel kierowcy w ergonomiczny sposób, a następnie dopasuj lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. Podczas dalekiej podróży najważniejszy jest komfort podróżowania. Ustaw odpowiednią temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może mieć wpływ na suchość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie przemieszczające się elementy wyposażenia samochodu, bagaże, czy ułożone w bagażniku opakowania z płynami eksploatacyjnymi powinny być przytwierdzone do ścian, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich zadań lepiej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Zazwyczaj zdarza się nam patrzeć na manewry innych uczestników komunikacji drogowej . Z drugiej strony, czy potrafimy wydobywać z tego sensowne wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie stosowanie tej zasady jest niezwykle pomocne i maksymalizuje poziom bezpieczeństwa na drogach. Naturalnie nie zawsze umiemy przewidzieć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy skręt samochodu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według specjalistów są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie dekoncentrując się zbytecznymi czynnościami, takimi jak zmiana kanału radiowego, możemy korzystniej ocenić zachowania innych kierowców i błyskawicznie zareagować na ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, aby samemu o wiele szybciej informować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed obniżeniem prędkości. Będąc w pobliżu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach oznacza, że w krótkim czasie dla naszego kierunku także zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, w szczególności przy wyprzedzaniu, żeby nie doprowadzić do kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr wcześniej. I na koniec, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie irytuj się, ani innych gdy nie jest to konieczne. Umożliwiaj innym bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i jeśli to możliwe daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie zawsze dostajemy szanse na praktyczne przetestowanie wszystkich manewrów drogowych. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz więcej ośrodków szkoleniowych dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, na których masz szansę dowiedzieć się na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele ośrodków doskonalenia techniki jazdy proponuje zajęcia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co odpowiednio wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeśli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, przyjdź do naszej palcówki doskonalenia techniki jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.

Strona używa cookies
Ok