Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Kursy dla kierowców pogotowia ratunkowego – Ośrodek Doskonalenia Kierowców Toruń
Przeprowadzki Wrocław Usługi transportowe dla firm Lokalne przeprowadzki
Krajowe usługi transportowe
14 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Najskuteczniejsze sposoby redukcji tkanki tłuszczowej
17 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, jaka nie zauważyłaby karetki podążającej na sygnale. Nie tylko w skutek charakterystycznego dźwięku, jaki robi na jezdni, lecz również ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale oznacza albowiem jedno: w środku jest poszkodowany wymagający pilnie pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – oczywiście – są konieczni, jednakże kierowca pogotowia także odgrywa ważną rolę. Co dokładnie robi? To znaczy: czym faktycznie zajmuje się ktoś, kto pracuje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W zasadzie jego celem jest przemieszczanie pacjentów, które wymagają bezzwłocznej pomocy lub rehabilitacji, do szpitala bądź innej placówki medycznej. Przewozi również wyroby medyczne, które wymagają szczególnych warunków przewozu. Kierowca karetki akceptuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w które miejsce musi koniecznie się pilnie udać, ile osób wymaga pomocy itp. Jeśli prowadzi sam i trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać pacjentów w sanitarce (z wykorzystaniem noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Niewątpliwie oprócz udzielenia pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy karetki, by odstępował od wykonywania gwałtownych manewrów na drodze. Priorytetowym obowiązkiem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest transportowany do szpitala. Kierowca kierujący karetką jest zobligowany do utrzymania jej w odpowiednim stanie technicznym, w porządku oraz w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do osoby potrzebującej. Na każdym kroku musi obowiązkowo podtrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy jedzie już karetką, musi dosyć wcześnie oznajmić innym kierowcom, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o alarmy dźwiękowe oraz świetlne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej ukończyć fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle podjąć pracę w tym zawodzie. Takie kursy są przygotowywane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu samochodu, jak również mieć przydatne dyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po owym fachu. Trzeba na początku upewnić się, że posiadamy wystarczającą znajomość wymogów w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu ma styczność z chorymi zakaźnie, dlatego nadwyrężyć się może również jego zdrowie. W dodatku jest narażony na duży stres w czasie prowadzenia samochodu. Występuje wysokie ryzyko, że ulegnie wypadkowi wyjeżdżając z rannym z ogromną prędkością. Ponad to kierowcy wspierają przy wnoszeniu chorych do szpitala lub bliźniaczych placówek. Może to doprowadzać do kontuzji rąk, ramion czy kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu prawdopodobnie wypada zmierzyć się z planem 12-godzinnym. Następnym centrum stresu są kryzysowe sprawy życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy karetek spotykają się regularnie.

Nierzadko mocno wywiera wpływ to na negatywne usposobienie, jest motywem depresji bądź przynajmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia należałoby zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy gwarancję, iż pociąga nas tylko ten zawód oraz jesteśmy silni wewnętrznie.

Na jakie przeciwności są narażeni kierowcy karetek?

Szczególnie na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), nieprzyjemne efekty oddziaływania środków czyszczących, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie mogą rozmnażać się, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia pojazdu, transportowania rannych. Bardzo istotnym (i zarazem niekorzystnym) elementem jest kontakt z umierającymi osobami lub zmarłymi, co powiększa zdecydowanie stan napięcia psychicznego. Kierowca pogotowia może także ulec odmiennym urazom, np. tym, które przysporzą sami chorzy. Często tak jest w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki oscyluje w granicach 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od rozlicznych czynników, np. ilości lat pracy, możliwości finansowych szpitala lub regionu. Przełożony zwraca specjalną uwagę na wiedzę oraz umiejętności, jakie zatrudniony mógł nabyć wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy szansę zdobyć jedynie na profesjonalnym szkoleniu, zaś przełożeni spoglądają na nie przychylnym okiem. Przeważnie do wykonywania owego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie oraz dobrze zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy karetki jest pracą indywidualną, innymi słowy, że tylko osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Zamierzasz wiedzieć więcej o kursach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok