Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Radiologia dentystyczna - VipSeoVipSeo
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020

RTG w gabinecie dentystycznym

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy tak naprawdę celnej diagnostyce problemu. Stomatolodzy przeprowadzają badania RTG, aby mogli zdobyć obszerne informacje dotyczące położenia oraz kondycji zębów w szczęce. Zwykle pozwala to na przybliżenie problemów, niedostępnych dla oka, w trakcie rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to RTG zębów. Zwykle takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że szczegółowo ukazuje pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne odsłania rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań RTG w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przeprowadza się dla wielu działów dentystyce. Z reguły, fachowego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego określenia ułożenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak wielką przerwę wynikającą z utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog też wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych realizuje się badania RTG na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Plusem jest to, że wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu oraz nie wymusza od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by normalnie zjeść coś, napić się oraz zarzyć swoje lekarstwa.

Konkretnym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Tak więc na rentgen u dentysty wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary i słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zwykle jest to już RTG cyfrowe. Warto zauważyć, że stomatolog, który wykonuje rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o kolejnych etapach badania.

Zdjęcia rentgenowskie budzą obawy, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, ponieważ w trakcie wykonywania prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na rentgen zbyt często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć RTG muszą unikać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Zalety cyfrowego RTG u stomatologa.

Z racji tego, że rentgen zębów da się wykonać w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, dobrze wymienić plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG pełniła klisza, która z reguły wymagała sporo miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, ponieważ pliki można bezpiecznie zapisać w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest znacznie wytrzymalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok