Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Chirurg stomatolog Toruń - VipSeoVipSeo
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Kiedy zacząć naukę
25 marca, 2019
Kurs angielskiego Toruń - szkoła językowa
Kurs angielskiego Toruń
31 maja, 2019

Chirurg stomatolog Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują złożone przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w inne, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość nadawania im właściwego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w przypadku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zmieniony część korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w procesie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w uzębieniu są rezultatem rozmaitych przyczyn. Najczęściej jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia ubytków bębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę rzuchwy. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Strona używa cookies
Ok