Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Optymalizacja witryn internetowych na Wordpress - VipSeoVipSeo
E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna księgowość
21 września, 2020

Optymalizacja witryn internetowych na WordPress

WordPress oferuje wiele opcji do tworzenia witryn WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają strony, które da się bez przeszkód rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Aby optymalizacja strony WWW na WordPressie miała sens, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji witryn WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie przede wszystkim analizuje czas, jakiego wymaga przeglądarka, żeby w pełni wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wskazuje ocenę w skali 0-100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niska wartość punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza analiza danych, które wpływają na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy wymagają naprawy. Dla przykładu należy pomniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone w przeglądarce. Funkcjonuje w podobny sposób do Page Speed Insight, jednak jest znacznie bardziej rozszerzone, z uwagi na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest wydajność strony. Analizuje stronę WWW z uwagi na jej działanie. Analizuje między innymi czas wyświetlenia strony, wskazuje nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy niezbędne do naprawy, żeby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, zrozumiałość języka oraz odpowiednia struktura.

Następny parametr – best practices – analizuje opcje strony WWW pod względem działań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wklejania haseł, sprawy techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik albo poprawne użycie kodów HTML. Google Lighthouse sprawdza stronę WWW też na podstawie wskaźników SEO. Weryfikuje na przykład zastosowanie meta opisów lub atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by oceniać, czy witryna internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline i czy dobrze działa w wersji mobilnej. Tak szczegółowy audyt wskazuje wszystkie niedoskonałości, które należy zmienić dla jak najlepszej optymalizacji strony WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w przeciwieństwie do Lighthouse oraz Page Speed Insight skupia się przede wszystkim na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia strony oraz metoda pokazania jej na telefonach. Test My Site tworzy szczegółowy raport pokazujący elementy, które należy zmienić. Dla przykładu wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja wskazuje także ulepszenia, które pomogą dostosować stronę do wymagań użytkownika, np. uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie czy płatności. Google oferuje obszerny zakres narzędzi pokazujących najważniejsze usprawnienia pozytywnie wpływające na optymalizację strony WWW.

Wtyczki optymalizacji witryn na WordPressie

Obok narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji witryn internetowych na Wordpresie da się zastosować także zaprojektowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa uzyskuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych i płatnych wtyczek, które zawierają wiele istotnych dodatków, poprawiających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają na celu dodawanie funkcji, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja od strony kodów CSS oraz HTML. Poprzez tę wtyczkę usuwane są zbędne znaki HTML. Dzięki niej możliwa jest także optymalizacja czcionek i obrazów. Poza tym wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, a to skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka ocenia strony, podstrony, wpisy itp. z uwagi na poprawność SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych lub parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych elementów, a ponadto wtyczka wskazuje poprawnie wykonane elementy i te, które należy zmienić w treści, żeby osiągnąć jak najwyższe efekty optymalizacji strony WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania strony. Za sprawą tworzonych reguł podnosi wydajność strony co sprawia, że wczytuje się ona znacznie szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem i na kompresję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych wejściach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Strona używa cookies
Ok