Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Biuro rachunkowe Toruń – Prowadzenie pełnej księgowości – Kadry i płace
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko
16 kwietnia, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
17 kwietnia, 2017

Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z mozolnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad kalkulatorem oraz tajemniczymi obliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów obraz pasuje trochę do ujęcia z filmu, niż do sytuacji faktycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, odręcznie wcale nie konstruuje dodatkowych papierów oraz nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym oddziałem w każdej firmie, chociażby wówczas, kiedy jest przygotowywana na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej naczelnych powinności kwalifikuje się: wykonywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, kontrolowanie informacji, notowanie informacji do systemu księgowego, przeliczanie należności przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. GUS.

Każda księgowa ma możliwość jednocześnie ze zdobywaniem doświadczenia ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Ponadto zajmuje się rzeczami administracyjnymi, zawiaduje podwładnymi i ma pod opieką rozrost swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę także utworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie rozwijać własne biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. W tym przypadku aczkolwiek niezastąpiona jest akceptacja Ministra Finansów – należy udowodnić wyspecjalizowanie w zawodzie i pozytywnie zdać test (niedługo po ukończeniu konkretnych studiów). By pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Należy zdecydowanie rozumieć wybrane akty, razem z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa powinna posiadać zatem wszechstronną wiedzę, bowiem to ona odpowiada za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku nieuchronne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uczelniach mogą się nieco od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, tylko o przydatną wiedzę. Zaś takiej wcale nie możemy zyskać na konkurencyjnych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeżeli planuje, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności uzyskanych dzięki praktyce, musi mieć dodatkowo zdolności „wrodzone”, np. pilność oraz solidność w pełnieniu jakichkolwiek obowiązków. Malutki defekt w rozliczeniach w niektórych przypadkach może mieć tragiczne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (gdzie mamy kontakt z ogromnym transferem kapitału), ale też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaoferować każdemu Klientowi załatwianie spraw z działu sporządzania księgi dochodów oraz wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, a także wykonywania podsumowań, np. dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, iż powinnością osoby zarabiającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest w takim razie bazą do wykonywania takiego fachu, zaś praktyczne umiejętności tym, czym można przekonać do siebie sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „rachunkowość online” lub usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Klienci nie muszą wychodzić z domu lub instytucji, aby ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w ustalonym miejscu i zabiera wszystkie papiery do zestawień. Czasami może również posiedzieć w firmie, której pomaga i tam od razu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest optymalnym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od paru lat spełniają się w takiej specjalności oraz stąd nie zamierzają obecnie podejmować pracy u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z kilkoma warunkami, przykładowo wysokimi nakładami środków finansowych. Koszt utworzenia swego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony zwykle od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum metropolii wynajęcie lokum na biuro będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że dużą liczbę papierów można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro księgowe jest naprawdę dobrym wyjściem, w szczególności, gdy zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Do otwarcia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można dyktować Odbiorcom przypadkowym cen, np. takich, jakie zaobserwujemy w cennikach różnych firm. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, lokalizacją biura oraz charakterem usług. Wykonywanie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Najczęściej przeprowadza się podział na ilość druków.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Biuro rachunkowe

Strona używa cookies
Ok