Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Usługi ogrodnicze Toruń - VipSeoVipSeo
Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Więcej informacji na stronie Ogrody Toruń

Strona używa cookies
Ok