Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Pompy ciepła – Typy pomp grzewczych – Systemy ogrzewania
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia
4 listopada, 2016
oświetlenie podszafkowe oświetlenie nadszafkowe lampy LED lampy podszafkowe
Oświetlenie kuchni – aranżacje
7 listopada, 2016

Pompy ciepła – rodzaje i cena

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy ciepła przynależą do urządzeń, które wykorzystują energię płynącą ze środowiska przyrodniczego. Wymuszają transfer ciepła z gruntu, powietrza czy wody. Cały mechanizm nagrzewania budynku przebiega więc w całkiem przejrzysty sposób. Pompy ciepła posiadają wielorakie zastosowanie w domach jednorodzinnych, obniżaniu temperatury pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, nagrzewaniu lokali oraz nagrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są wyjątkowo zaawansowanymi urządzeniami integrującymi funkcję nagrzewania oraz schładzania.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy ciepła czerpią energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich i przesyłają ją do zespołu cieplnego domu, np. ogrzewania podłogowego. Wyodrębnia się je ze względu na dwa fundamentalne kryteria: typ dolnego źródła ciepła oraz metodę zwiększania temperatury oraz ciśnienia. Pompy grzewcze, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła dzieli się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z parowania bezpośredniego i wody. Wybierając drugie kryterium, odróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Mogą działać w systemie monowalentnym i biwalentnym, inaczej jako pojedyncze źródło cieplne w budynku bądź w połączeniu z kolejnym źródłem, np. kotłem wskazanego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna pokrywa w pełni zapotrzebowanie na ciepło, np. wysokiego domku jednorodzinnego, jednakże trzeba właściwie sformułować projekt dostarczania energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to ważna jest temperatura poza domem oraz obciążenie pompy. Gdy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, sterownik pompy uruchamia dodatkowe urządzenie do pozyskiwania ciepła. Zespół alternatywny opiera się w skrócie na tym, że nadrzędna pompa grzewcza będzie podnosiła temperaturę bądź chłodziła wnętrza tylko do konkretnej temperatury. Dogrzewać będzie musiał np. na kocioł olejowo – gazowy. Ów wariant nagrzewania sprawdzi się dobrze w budynkach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko właściwie zależy od tego, na jaki wariant maszyny cieplnej się zdecydujemy. W sieci można znaleźć o nich niemało informacji, np. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” bądź „Pompa ciepła cena”. Pompa termiczna bazująca na układzie woda – woda posiada dwa nadrzędne elementy: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej zaletami są: niewielka dewastacja terenu, nieodczuwalne uzależnienie od warunków atmosferycznych, trwałość ciepłoty źródła przez pełen rok, dosyć małe koszty inwestycji przy funkcjonujących zapasach wodnych, duży współczynnik skuteczności. Pompa cieplna gruntowa posiada jednak dość wysokie wymagania co do jakości czerpanej wody (twardość, ilość manganu i żelaza), spore koszty wybudowania studni, pompa głębinowa czuła na awarie, okres wykorzystywania najwyżej do 20 lat, wykonanie badań sprawności studni (dla przekraczających 30 m, trzeba otrzymać pozwolenie wodno – prawne. Ponadto w sytuacji, jeśli woda głębinowa jest „agresywna chemicznie”, należy uzbroić pompę w prawidłowy zespół filtrów (natomiast to tworzy następne koszty).

Może jednak zamontować pompę ciepła solanka – woda?

Pompa tego rodzaju najczęściej jest powiązana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To właśnie on odbiera ciepło z dolnego źródła ciepła. Solanka pochodzi z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet bardzo niskich temperaturach. Ogólnie stosuje się trzy warianty kolektora: kolektor płaski, spiralny bądź pionowy (inaczej sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy konstruuje się z osobnych rurek polietylenowych, które układa się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego wytrzymałość jest uzależniona od rodzaju gleby. Im bardziej mokra oraz gliniasta, tym więcej przekaże ciepła. Kolejnym źródłem ciepła może być jezioro lub staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na podobnych zasadach. Poszczególne jego podzespoły mają strukturę krętych zwojów. Umieszcza się je w rowach o długości od 15 do 20 metrów.

Ogromną przewagą kolektorów płaskich jest nieznaczny wydatek na inwestycję oraz prostota konstrukcji. Minusami zaś: brak możliwości sadzania drzew ponad kolektorem, osłaniania gleby nad nim przykładowo asfaltem lub kostką brukową, zmniejszenie okresu wegetacji roślin zasadzonych nad nim, zajmowanie dużej powierzchni, wyższe wydatki na pompowanie glikolu. Jeżeli nie można zainstalować kolektora poziomego, wówczas należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy mają wygląd pociągłej litery „U” oraz mogą być położone od 30 do 150 metrów pod warstwą ziemi. Plusem tego wyjścia jest niezależność od pogody, duża efektywność, niewysoki poziom deformacji terenu, mniejsze koszty wtłaczania glikolu oraz opory hydrauliczne. Praktycznie w ogóle nie można obyć się bez specjalistycznego sprzętu i uprawnień wodno – prawnych.

Inne rozwiązanie – sorpcyjna pompa ciepła

Mechanizm sorpcji to inaczej zaabsorbowanie przez jedną ciecz drugiej cieczy lub gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po otwarciu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy cieplne sorpcyjne, aktualne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która wchłaniana jest przez, np. wodę i podczas tego procesu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są obecnie na etapie eksperymentów jeżeli chodzi o stosowanie ich do ocieplania domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu wprowadza się je jako maszyny chłodnicze o bardzo dużej mocy. By pompy sorpcyjne działały, muszą zasadzać się na zespole próżniowym.

Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem – Pompa ciepła cena

Strona używa cookies
Ok