Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Zwalczanie korników – Usuwanie szkodników z budynków drewnianych – Dezynsekcja drewna Warszawa
Adwokat Toruń Rozwody Separacje
Adwokat – rozwody, alimenty, orzeczenie winy
22 marca, 2017
Nowoczesne etykieciarki Banderolownice Aplikatory etykiet
Nowoczesne technologie nanoszenia banderoli – aplikatory etykiet
23 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią ważny składnik łańcucha pokarmowego, dość niekorzystnie wpływają na jakość lasów. Najczęściej przebywają na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki przechowują jajka w drewnie. Larwy ewoluują, zaczynają żywić się materią, po czym rozmnażają się. I tak dalej.

Dla konserwacji powierzchni z drewna najistotniejsza jest prewencja. Powlekanie budynków z drewna właściwymi preparatami to podstawa. Dzięki temu minimalizujemy ewentualność na rozwój szkodników drewna w danym materiale. Od momentu w którym odnotujemy obecność insektów w drewnie musimy podjąć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga rzetelnej analizy, czasu i użycia stosownych procedur. Niezbędna jest zatem konsultacja fachowców w sferze likwidowania drewnojadów. Na szczęście w Polsce jest kilka firm, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Polemizując z właścicielem tej rzetelnej marki dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat szkodników drewna i technik ich likwidowania. Dzisiaj pragniemy Wam o tym opowiedzieć.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Jakiekolwiek pasożyty w drewnie określane są fachowo ksylofagami. W grece ksylon oznacza drewno, a phagein zżerać, stąd jasno jest zrozumieć znaczenie tego raczej sporadycznie spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które żywią się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej robią miejsce dla młodych drzew w lesie. Warto tu dostrzec, że korniki napadają słabe i stare drzewa. Są zatem szkodnikami drugorzędnymi, albowiem wykluczają z fauny to co i tak już zostało naruszone przez inne czynniki. Niemniej przez wzgląd na rozpiętość ich funkcjonowania powodują więcej niekorzyści niż zysku. Popatrzmy tymczasem jakie szkodniki w drewnie możemy powszechnie spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego niewielkiego pasożyta sięga 21 mm. Spuszczele przeważnie odżywiają się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Lubią słoneczne pomieszczenia, więc niezwykle często można je odnaleźć na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Pozostawiają za sobą owalne otworki.
  • Kołatek domowy – analogicznie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Długość ciała tego pasożyta mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Trudno go zauważyć gołym okiem. Pomimo niewielkich rozmiarów może wywołać ogromne zniszczenie. Kołatek pasożytuje głównie w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy ksylofag o wielkości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Atakuje słabe drzewostany. Ze względu na liczbę rywalizacja z kornikiem jest niezwykle uciążliwa. Zazwyczaj żeruje on na danej partii drzewa. Uwielbia również struktury budowlane. Jest on znany na całym świecie.

Zwalczanie szkodników drewna

Najgorszym przeciwnikiem jest oczywiście kornik. Prędkość mnożenia i występowanie sprawia, że usuwanie tego szkodnika nie należy do najlżejszych zajęć. Jednakże wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych i odpowiednich procedur udoskonala batalię z tym insektem.

Techniki eliminowania szkodników drewna są różne. Od termicznych po chemiczne. Dobierane są z uwagi na właściwość materiału, na rodzaj szkodnika i skuteczność oddziaływania. Poniżej zilustrujemy Wam powszechnie wykorzystywane techniki zwalczania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na wycięciu intensywnie zainfekowanych części drewna. Strategię fizyczną najczęściej łączy się z chemicznym eliminowaniem pasożytów. Kombinacja tych dwóch zabiegów zupełnie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, albo iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego zaawansowanymi preparatami chemicznymi, oznaczanymi fumigantami. Jest to znacząco rozwinięta metoda eliminowania szkodników w drewnie. Fumigacja wymaga okrycia obiektu, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – określana również jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Używane w tej metodzie urządzenie transmituje fale elektromagnetyczne, które stymulują drobinki wody w drewnie. Drewno nagrzewa się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci pasożytów przebywających w partii drewna. Ta metoda jest w pełni bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najskuteczniejsza pod względem usuwania insektów.

W trakcie dyskusji z przedstawicielem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle kłopotliwe mogą być szkodniki drewna i jak można się przed nimi ochronić. Zostały nam opowiedziane sprawy Kontrahentów, których budynki były w tragicznym stanie przed dezynsekcją, a po nie było śladu po zniszczeniach. Ucząc się na tych przykładach mamy możliwość Wam napisać, że pierwszą sprawą o jaką należy zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne na rynku preparaty skutecznie chronią drewno nie tylko przed owadami, ale także przed niekorzystnym działaniem słońca i wody. Jest jeszcze kolejna sprawa – kontrola. Przy pierwszych sygnałach napadu pasożytów należy niezwłocznie skontaktować się z placówką zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania gatunku pasożyta i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna – nie zostawiaj tego na później. Kliknij na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o dostępnych metodach likwidacji korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok