Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Układanie kamienia na tarasie - VipSeoVipSeo
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale także najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie niekosztownych surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do do swojego budżetu biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Podstawową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi oraz przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być wykonany w odpowiedni sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby pełnił swoją rolę przez lata. Trzeba unikać zostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zasypać mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych form lub stempli. Taką metodą możemy uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo da się dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość mycia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki

Strona używa cookies
Ok