Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Okna pasywne Toruń - VipSeoVipSeo
Ocieplanie poddaszy
17 września, 2020
E-sklep zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, z reguły to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niski koszt. Aby jednak okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są z reguły kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, aby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zwykłe kierujemy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty cieplne gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski wynikające z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione pasywne okna niezwykle wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok