Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Ocieplanie natryskowe budynku pianą PUR - VipSeoVipSeo
Najem lub sprzedaż nieruchomości przez biuro nieruchomości
29 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest znane, dlatego że ma bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz parametrami, dlatego pasują do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można też umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą zapewniamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Aby wykonać natrysk dobrze niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale niezbyt chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Z tego powodu tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, przez co potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko stworzenia mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego nie spada na wielu materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Co więcej ważne jest też to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok