Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Natryskowe ocieplanie pianką PUR - VipSeoVipSeo
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się używane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy przycinać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz atrybutami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest zwykle do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się też w izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, aby przed natryskiem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego też często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, przez co niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką

 

Strona używa cookies
Ok