Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Metody zwalczania korników – Dezynsekcja mikrofalami –Zwalczanie szkodników drewna
Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
19 marca, 2017
Depilacja laserowa Trwałe usuwanie owłosienia Laser Palomar Vectus
Zalety nowoczesnej depilacji laserowej
20 marca, 2017

Czy jesteś świadomy tego, jakie pasożyty w drewnie można głównie napotkać w Naszym kraju? Są to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – insekty które odpowiadają za powodowanie wielkich uszkodzeń w drewnie. Te insekty mamy możliwość spotkać na jakiejkolwiek części świata. Rozmnażają się w szybkim tempie. Spędzają czas w lasach, oraz w konstrukcjach drewnianych. Zdaniem leśników stanowią jedno z największych zagrożeń dla życia drzew. Pomimo, że ich działalność robi środowisko dla nowych drzew, to niemniej postrzega się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli pomocników.

Musimy poświadczyć, ze konfrontacja z drewnojadami nie jest sprawiedliwa. Dziś dostępna technika pozwala na gruntowne wykluczenie korników z danego terenu. One z kolei mogą się przed nami chronić tylko szybkością reprodukcji. Za jednym razem samiczka kornika składa nawet do 80 jajek. Patrząc na to, że rozkwit młodego pokolenia trwa 2 miesiące, a żeńskich osobników w jednym skupisku jest bardzo dużo, intensywność miłosnych amorów korników jest ogromna. Co fundamentalne, korniki najczęściej zasiedlają jedno drzewo i nie ruszają się z bez wyraźnego powodu. Żywią się nim aż do punktu w którym nic użytecznego dla nich nie zostanie.

Dzisiaj skoncentrujemy się wyłącznie na korniku drukarzu – potencjalnie najtrudniejszych niszczycielem rodzimych lasów i najpoważniejszym wrogiem drewnianych konstrukcji. Dowiesz się jak prezentuje się kornik i jak się rozmnaża. Zaznajomisz się także z głównymi technikami przeciwdziałania i zwalczania korników.

Podstawowe informacje o korniku

Kornik drukarz napada na lasy obfite w drzewa iglaste Wielkość jego ciała liczy prawie 5 mm. Nie jest zatem monstrualnym owadem, aczkolwiek jego aktywność doprowadza do znacznych uszkodzeń w drewnie. Korniki wybierają tylko schorowane drzewa. Patrząc przez ten pryzmat są, jeżeli możemy w taki sposób stwierdzić, bardzo humanitarne. Dojrzałe osobniki wyróżniają się brunatną barwą z miedzianym owłosieniem. Młode tymczasem są żółte. Ciało kornika ma walcowaty kształt, a grzbiet zakończony jest czterema kolcami.

Niezwykle ciekawy jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, można by stwierdzić taki okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec układa komory godowe do których wzywa 2- 3 samice. Zapłodniona samica tworzy chodniki macierzyste, w których znosi do nawet 80 młodych. Niewielkie korniki zaraz po przyjściu na świat przyłączają się do wyjadania nowych części drewna. Po 2 miesiącach są one dojrzałe do reprodukcji. Łańcuch ten powtarza się wiele razy, aż do odejścia lata. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak mówi tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydźwięk tego sformułowania możemy oczywiście odnieść do korników. Co należy więc zrobić, żeby obronić się przed napadem korników? Jeśli chodzi o drewniane konstrukcje, po pierwsze dobrze jest budować je zgodnie z wymogami. Zaimplementowanie odpowiednich technologii zabezpieczy kondycję drewna. Dzięki temu korniki nie będą chciały go zaatakować, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, znaczącym elementem prewencji jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten powinno się aplikować co parę lat) wystarczy, by zniechęcić korniki. Na sklepowych półkach oferowane są różne preparaty, które możemy sklasyfikować na solne i oleiste. Wybierając właściwy środek, kieruj się przede wszystkim typem drewna i swoimi potrzebami. Pogadaj także z specjalistą, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci zapewniają, że dezynsekcja mikrofalami jest najefektywniejszą techniką usuwania korników. Jakie plusy możemy jeszcze wypunktować? Z całkowitą pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Technologia ta nie zagraża zdrowiu i nie jest toksyczna. Inna sprawa to brak negatywnego rzutowania na konkretny produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna zwalczania korników nie wywiera wpływu na konstrukcję drewna, porównując z innymi metodami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? W najprostszym rozumieniu polega na rozgrzaniu surowca. Profesjonalna aparatura wysyła mikrofale, które wnikają w głąb struktury. Pobudzają one tarcie, którego rezultatem jest rozgrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich realiach zachodzi denaturacja białka w organizmach korników, prowadząca do ich natychmiastowej śmierci. Dezynsekcja cieplnaeliminuje korniki kompletnie. Inne świadczone techniki to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgroźniejsze pasożyty drewna. Ich działalność może wpływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej struktury domu, co dla nas oznacza niezwykle poważny problem. W przyrodzie także nie są mile postrzegane. W ostatnich czasach dużo pisze się o zmasowanym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Wedle bieżących danych już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym terenie jest martwych. Zwalczanie kornika w tym wspaniałym miejscu to priorytetowa sprawa.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj następne usługi firmy Corneco. Wejdź na stronę klikając tutaj: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok