Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 257

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/virt1359/domains/vipseo.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Jak kupić dom - VipSeoVipSeo
System enova365
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami śledzimy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest kluczowe. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. Koniecznie trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok